Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır?

Petek temizliği peteklerde biriken pislik ve içesinde oluşan tortuların temizlenmesiyle  kalorifer tesisatından atılması işlemine denir. Zamanla oluşan bu durum peteklerin iç yüzeylerinde çamur, kireç, balçık ve korozyon artıkları birikerek ısınma veriminin düşmesine  ve bunun sonucunda da faturaların yükselmesine neden olur. Petek temizliği yapılırken suyun sirkülasyon hızı ve ısının petek kanalları içerisindeki hareketi yükselir.

Kirliliklerin(kireç, balçık, çamur) kalorifer tesisatından uzaklaştırılması sonucu tesisattaki su akışı daha düzenli hale gelir ve böylece verim yükselir. Verimin yükselmesiyle yakıt tasarrufunda ve ısıtmada %20 ile %30 arası artışlar olur.

Devamlı olarak kullanılan petek ve kombilerin zamanla bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Doğal gaz ve kalorifer tesisatlarında bulunulan ortamın ısınması için uygun ısıyı sağlamak çok önemlidir. Çok çetin geçen soğuk kış mevsiminde yaşadığımız evleri petekler sayesinde ısıtıyoruz. Fakat zamanla radyatörlerin ısınmasında doğa olarak verim kaybı yaşanmaya başlar ve zamanla yaşadığımız alanın ısınmadığını fark ederiz. İşte bunun tek sebebi petek bakım ve temizliğini düzenli yapmamaktan geçer.Petek bakım ve temizliği düzenli yapılmayan doğal gaz ve kalorifer petek tesisatının içinde kir, balçık ve kireç gibi maddeler oluşur. Bunun sonuncunda da tıkanmalar meydana gelir ve ortama istenilen sıcaklığı vermez.

Kireç, çamur çeper çoğunlukla borularda olur. Birçok kişi bu işlemin oldukça zahmetli ve maaliyetli olduğunu düşünerek petek temizliği yaptırmaktan kaçınır. Aslında peteklerin temizlenmemesi, faturaların yüksek gelmesiyle daha maaliyetli olur yani zamanla kireç ve kir atıkları ile tıkanan petekler istenilen ısıyı sağlamaz ve çok yüksek doğal gaz faturaların gelmesine sebep olur. Oysaki doğalgazfaturasına vereceğimiz ücretinyarısından daha da az bir miktarda petek temizliği yaptırarak daha düşük doğalgaz sarfiyatı ile yaşadığınız tüm alanları ısıtabiliriz.

ADIM ADIM KOLAY VE PRATİK BİR ŞEKİLDE EVDE PETEK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

·         Yapılması gereken ilk iş olarak kombiyi kapatınız.

·         Kalorifer sistemi tesisat içinde bulunan suyu tamamen boşaltmanız/tahliye etmeniz gerekmektedir. Bunun için banyolarda tahliye vanaları bulunur. Eğer tahliye vanaları yoksa radyatörlerde bulunan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki suyu tahliye edebilirsiniz.

·         Kalorifer tesisatı içinde bulunan suyu tamamen tahliye ettikten sonra, kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan bağlantısını ayırınız.

·         Radyatörleri bulunduğu yerden dikkatli bir şekilde sökerek yıkama işini yapacağınız yere taşıyınız.

·         Hortum kullanarak kalorifer peteklerinin içine tazyikli su gönderiniz.

·         Peteklerin içinden temiz su gelinceye  kadar bu işlemi devam ettiriniz.

·         Temiz su peteklerden geldikten sonra peteği tekrar yerine dikkatli bir şekilde monte edin.

·         Bu tazyikli su ile yıkama işlemini bütün radyatörler için teker teker yapmak durumundasınız.

·         Petek temizleme işlemleri sona erdikten sonra kombinin altında bulunan su takviye valfini açarak kombiye su veriniz.

·         Bu aşamadan sonra bütün kalorifer peteklerini tek tek dolaşarak peteklerin havasını almanız gerekmektedir.

·         Son kontrolleri yaptıktan sonra kalorifer bağlantıları dikkatli bir şekilde kontrol edip sonrasında kombinizi çalıştırabilirsiniz.

PEKİ PETEK TEMİZLEME NE ZAMAN YAPILIR?

Ø  Peteğin vanasından su sızdığını ve bu sızan suyun paslı olduğunu görüyorsanız,

Ø  Eşit şartlarda olmanıza rağmen diğer komşularınızdan çok daha fazla fatura ödemekteyseniz,

Ø  Peteklerde kısmi ya da geç ısınma sorunlarınız var ise,

Ø  Kombiden her hangi bir beklenmeyen sesler geliyor ve arıza sürekli durumuna geçiyorsa,

Ø  Kombi bakımlarını düzenli olarak yaptırmanıza rağmen halen ısınmakta yeterince verim alamıyorsanız,

Ø  Kombi filtresini çıkardığınızda toz ve çamurla karşılaşmaktaysanız petek temizlemenin artık vakti gelmiştir.

Eğer yaşadığınız yer bir kent merkezi ya da şehir değil ise ve profesyonel petek temizleme hizmeti veren firma yok ise ısınmayan peteklerinizi yukarıda belirttiğimiz gibi kendi yönteminiz ile evde temizleyebilirsiniz. Bu temizleme yöntemi makine ve kimyasal ile yapılan petek temizleme yöntemi kadar etkili sonuç  vermez ancak zor durumlarda hiç temizlememekten çok daha iyi olduğu kesindir.

Ankara Petek Temizleme Hizmeti

Bizimle irtibat kurarak petek temizleme hizmeti hakkında sizleri detaylı olarak bilgilendirelim. Petek temizliği fiyatları hakkında gerekli ücreti hesaplayarak sizleri önceden bilgilendirebiliriz.  Ankara ’da petek temizliği fiyatları konusunda biz öncelikle müşterilerimizin bütçesini ve memnuniyetini düşünürken, profesyonel destek olmak isteyen müşterilerimz için son teknolojik yapıya sahip olan petek temizleme makinası ile peteklerinizin temizliğini en iyi şekilde yaparak ve uygun fiyat garantisi ile müşterilerimize Ankara Tesisat Firması olarak hizmet vermekteyiz.