Baymak (Yeni Model) Brötje Novadens Ekstra Hata Kodları
E1 Arızası
Alev oluşmuyor-gaz yokluğu arıza sorunudur.
►► Bu durumda önce yapmanız gereken gaz kontrolü olsun. Yani gaz vanalarına bakın, kapalı durumda ise açın. Dairenizde gaz olduğundan emin olun. Kombiye gaz akışı oldugunu kantrol edin.  Sonrasında kombiyi resetleyin.  Yine de sonuç alamadıysanız servisi aramanız gerekir. İyonizasyon-ateşleme elektrodunda, anakartta ya da gaz armatöründe sorun olabilmektedir. Tespit ve çözümün net yapılabilmesi için işi uzmanına bırakın.
E3 Arızası
Akış sensör arıza sorunudur.
►► Bu arıza durumunda akış sensöründe, kablolarda ya da borularda sorun olabilir. Net arıza tespiti ve çözüm için mutlaka servisi arayarak uzman yardımı almalısınız.
E4 Arızası
Kullanım suyu sensör arıza sorunudur.
►► Bu durumda sıcak su sorunu yaşarsınız. Sıcak su ntc sinde sorun olabilir, kablolarda kopma ya da kısa devre, sensör borularında nem durumu yada oksitlenme olabilir. Net bir tespit adına servisi aramalısınız ve uzman yardımı almalısınız.
E5 Arızası
Fandan sinyal gelmediğini belirten arıza sorunudur.
►► Bu durumda hava akışı olmaz. Fan arızasında parça tamiri ya da değişimi de gerekebilir. Yalnız sorun sadece fan ile alakalı değil elektronik kart ile de alakalı olabilir. Mutlaka servisi arayarak uzman yardımı almalısınız.
E6 Arızası
Aşırı ısınma arıza sorunudur.
►► Genelde karşımıza sıklıkla çıkar. Aşırı ısınma durumlarında cihaz kilitlenir ve çalışmaz. Bu durumda ilk Yapmamız gereken şey  kombi altında bulunan tesisat vanalarına bakmaktır. Kalın boruların yani kalorifer sistemine ait olan tesisat borularının üstündeki vanalar açık olmalıdır. Kapalı ise açın. Sonra kombiniz kış konumunda çalışmakta ise kalorifer vanalarına bakın ve kapalı ise açın. En azından 3 kaloriferi mutlaka kullanmalısınız. Sonrasında 3 resetleme işlemi yapın. Sorun hala devam ediyorsa eğer; Ana eşanjör kireçlenmesi-tıkanması, pompanın sıkışması, üç yollu vananın konum değiştiriyor olması-ortada kalması, kalorifer filtresinin ya da tesisatının tıkanması durumunda bu sorun yaşanabilir. Net arıza tespiti ve çözüm için mutlaka servisi arayarak uzman yardımı almalısınız.
E8 Arızası
Düşük su basınç arıza sorunudur.
►► Bar değeri düşük olduğu için cihaz bu hata kodunu veriyordur. Teknik açıdan kombiye doldurma musluğu ile cihaza su basmanız gerekir. Doldurma musluğu sağ alt tarafta kırmızı renktedir. Sola çevirdiğinizde açılır, basınç 1,5 e geldiğinde işlemi durdurun ve doldurma musluğunu kapatın. Arıza düzelecek ekrandaki hata kodu silinecektir. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi uygulamalı, sorun devam ederse mutlaka servisi arayarak uzman yardımı alınmalıdır.
E9 Arızası
Limit termostatın kapama arıza sorunudur.
►► Limit termostatın kapandığını belirtir. Cihaz aşırı ısınmaya karşı korumada değildir. Parçada sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Servisi arayarak uzman yardımı alınması gerekmektedir.
E10 Arızası
Yüksek su basınç arıza sorunudur.
►► Bu durumda cihaza fazla su basmış olabilirsiniz. Basıncı düşürmek adına kombiye yakın bir petekten hava almanız gerekir. Hava aldığınız bölümden bir miktar kadar su alırsanız basınç düşecektir. Basınç 1,5 olana dek işlemi sürdürün. Bu değere geldiğinde işlemi sonlandırın sorun düzelecektir. Sorun düzelmez ise kombiyi bir kaç resetleyin. Yinede sorun çözülmez ise mutlaka servisi arayarak uzman yardımı almalısınız.
E12 Arızası
Resetleme arıza sorunudur.
►► Reset düğmesine uzun süre basmanız durumunda bu sorun meydana gelebilir. Genelde düğme takılı kaölıyor. Bu durumda cihazı şalterinden kapatın yeniden açın düzelme olacaktır. Eğer düzelme olmaz ise mutlaka servis aranarak uzman yardımı alınması gerekmektedir.
E13 Arızası
Eeprom hatası olarak da bilinen elektronik kart işlemci arıza sorunudur.
►► Cihaz bu durumda çalışmaz. Arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi için mutlaka servis aranarak uzman yardımı almanız gerekmektedir.
E16 Arızası
Baca termostatının kapama arıza sorunudur.
►► Arızanın tespiti ve çözümü adına mutlaka servisin aranarak uzman yardımı almanız gerekmektedir.
E23 Arızası
Dış hava sensör arıza sorunudur.
►► Dış hava sensörü her kombide bulunmaz.  Dışarıya takılarak dış ortamın sıcaklığına göre ısıtma sağlayan bir sensördür. Kombinizde dış hava sensörü olduğunda arızalı olabilme ihtimali vardır, yoksa da elektriksel bir sorun olabilir. Tespitin yapılması arızanın giderilmesi için mutlaka servisi arayarak uzman yardımı almalısınız.
E25 Arızası
Ana eşanjör arıza sorunudur.
►► Ana eşanjörde tıkanma, kireçlenme veya arıza durumu söz konusu olabilir. Bu sorunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servisi aramalısınız ve uzman yardımı almalısınız.
E26 Arızası
Elektrik valfi geri besleme arıza problemidir.
►► Yani voltaj sorunu olarak da bilinmektedir. Kombinize voltaj az geliyor veya yüksek geliyor olabilir. Bir süre bekleyin. Bekleme sonrasında sorun düzelmez ise mutlaka servisi arayarak uzman yardımı almanız gerekmektedir. Anakart arızalanmış olabilir. Anakart arızasında tamir ya da değişim uygulaması gerekir. Bunun için de servis yardımı almanız gerekmektedir. Anakart onarımı sonrasında önerimiz kombi regülatörü( voltaj ayarlayıcı ) kullanmalısınız. Arıza durumu yeniden yaşanabilir. Kombi regülatörü sorunun bir kez daha yaşanmasına engel olmaktadır. Bu yüzden bu gibi sorunları yeniden yaşamamanız adına kombi regülatörü kullanmanızı öneriyoruz.